Home Page
Well done to the Year 5&6 Dodgeball Team for winning the Gedling District finals.

Sporting Roll Of Honour

Please fine below a list of sporting achievements at District and County Competitions: 
Picture 1

2013-2014

Year 5&6 School Team Football League Champions

Year 5&6 Girls Football Team League Champions

Year 5&6 Girls Football Team Champions of Gedling

Year 5&6 Basketball Gedling Champions

Key Stage 2 Boccia Gedling Champions

Year 5 Quad Kids Gedling Champions

 

Year 5&6 Girls Cross Country Team - 2nd  place

Year 5&6 Girls Netball Team - 2nd place

 

Year 5&6 Cricket Team - 3rd place

Key Stage 2 Swimming Team - 4th place

 

2014-2015

Year 5&6 School Team Football League Champions

Year 5&6 Girls Football Team League Champions

Year 5&6 Badminton Gedling Champions

Year 5&6 Pop Lacrosse Gedling Champions (4th place at County finals)

Year 4 Cricket Team Gedling Champions (4th place at County finals)

 

Year 5&6 Sportshall Athletics Team - 2nd place

Year 5&6 Basketball Team - 2nd place

Year 5&6 High 5 Team - 2nd place

Year 5&6 Tag Rugby Team - 2nd place (losing finalist)

 

Year 5&6 Boys Cross Country Team - 3rd place

Year 5&6 Girls Netball Team - 3rd place

Year 3&4 Tennis Team - 3rd place

Year 6 Cricket Team - 3rd place

 

2015-2016

Year 5&6 Pop Lacrosse Gedling Champions (4th place at County Finals)

Year 3&4 Sportshall Athletics Gedling Champions (3rd place at County finals)

Year 5 Cricket Team Gedling Champions (3rd place at County Finals)

Year 5&6 Biathlon - Isaac Gilbert 1st Place/Amaia Steele and Kyran Cubitt 2nd Place

AVA Triple Challenge Cup WINNERS

 

Year 5&6 Basketball Team - 2nd place 

Year 3&4 Tennis Team - 3rd place

 

2016-2017

Year 5&6 Tag Rugby Team Gedling Champions

Year 5&6 Sportshall Athletics Heat 2 winners

Year 5&6 Girls Running Team - Tri Running Cup Winners

Year 5&6 Dodgeball Team Gedling Champions

Year 3&4 Sportshall Athletics Team Heat 1 Winners

 

Year 5&6 Boys Running Team - Tri Running Cup - 2nd place

Year 5&6 Girls Running Team - 2nd place at district finals